Helsingissä jättikonsertti ensi heinäkuussa

Live Nation aikoo järjestää ensi vuoden heinäkuussa ison konsertin Helsingin Jätkäsaaressa josta on varattu 80000 ihmistä vetävä alue konserttia varten. Asia ilmenee Kiinteistölautakunnan esityslistasta. Alustavaksi konserttipäiväksi on ilmoitettu 25.7.2009. Esiintyjiä ei nimetä hakemuksessa, mainitaan vain että kyseessä ovat “maailmanluokan nimekkäät artistit”.

Jätän bändiarvailut muiden tehtäväksi.

  • arrto
  • Beatle
    Paul McCartney, Madonna ja U2 ehottomasti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Anonymous
    Ei ole Metallica, ajankohta ei täsmää. Metallica esiintyy Suomessa 14. ja 15 kesäkuuta.
  • Metallica. Tämä on warma. Oha se warma!
  • arrto
    Live Nation perusti viime vuonna Tukholmaan yksipäiväisen festivaalin Where The Action Is, jossa soittivat mm. Foo Fighters ja Queens of the Stone Age. Konsepti ilmeisesti todettiin toimivaksi, joten tänä vuonna tämä monikansallinen firma laajentaa Suomen festarimarkkinoille.

    Tapahtumajärjestämisen bisnes keskittyy isommille toimijoille, joilla on kansainväliset verkostot hallussaan. Väkisinkin tämä tarkoittaa, että jotkut pienemmät toimijat tippuvat pelistä.

    Yhdistyspohjalta toimivat pitkäaikaiset festivaalit (Provinssi, Ilosaari) eivät ole uhattuna niin kauan kuin ne pystyvät loihtimaan kiinnostavan lineupin. Yleisön uskollisuus näitä tapahtumia kohtaan on myös niin vahva, että en usko näitä horjutettavan kansainvälisellä isolla rahalla.
  • Late
    ACDC
  • AC/DC \o/
blog comments powered by Disqus